hamburger magGlass
xmenuclose
01.05.2015

גיבושון מאי 2015 :)

כיצד מתגבש רעיון? כיצד רעיון הופך ליצירה? האם יצירה מתגבשת מהרעיון או אולי דווקא מחומרי הגלם שמרכיבים אותה?
אנחנו שמחים להזמין אתכם למסע גיבוש שהתחיל ברעיון ונגמר בעוגה.
זהו הטור הראשון שלנו בבלוג מבית FeinCook, בלוג שנולד מההבנה שלנו שעולם הקולינריה שבו אנו עוסקים ביום-יום מושפע מעולמות נוספים, ממפגשים עם אנשים ויוצרים מרתקים בתחומים שונים ומהתשוקה שלנו לחקור, ללמוד לקבל השראה ולשתף אתכם בנושאים, באנשים וברעיונות שמעניינים אותנו.
מידי חודש נארח בסטודיו חברים-יוצרים מתחומי יצירה שונים למסע רעיוני ויצירתי משותף, יחד נעמוד בנקודת פתיחה רעיונית משותפת, נבחר נושא שמעניין אותנו ומשם נמריא ליצירות חדשות.

בטור זה, הראשון בבלוג, בחרנו במושג (נו, נראה אם עליתם על זה כבר…): "גיבוש".
אנו פוגשים נושא זה בהזדמנויות שונות בעשיה הקולינרית השוטפת שלנו.
אנו נדרשים מידי יום לגבש רעיונות, תפריטים, מנות, אירועים וסדנאות ולשמחתנו נאספו בסטודיו FeinCook אנשי מקצוע מעולים, שבדרך של שיתוף מייצרים ומגבשים בכל יום רעיונות ויצירות קולינריות נפלאות עבורנו ועבור לקוחותינו.
בדרכנו אנו גם זוכים להיפגש עם יוצרים מתחומי עשייה שונים. למשל עם אנשי אמנות ועיצוב בכל הקשור להתגבשות הנראות של יצירה חדשה. אנשי מדע ואקדמיה המלווים אותנו בתובנות לגבי תהליכים שונים ופיתוח מוצרים. אנשי פרסום ושיווק שידעו תמיד לעטוף כל רעיון במילים הנכונות, טכנאים, כתבים, צלמים וכמובן שפים קולגות, שמעשירים את עולמנו ובזכותם אנו יכולים ליהנות מחיבורים לתחומי חיים שונים, המתגבשים ונארגים אל המרקם האנושי והסביבה המקיפים אותנו.

0

אז עצרנו לרגע וחשבנו לבחון את המושג "גיבוש" באופן אינטואיטיבי ורחב. בחרנו לצרף למסע את קרן וגולן גפני, מעצבים גרפיים מסטודיו קרן וגולן, המלווים אותנו זמן רב, כדי להציץ אל מאחורי הקלעים של העשייה היומיומית שלהם ושלנו.
אנחנו בחרנו לעסוק בתהליך התגבשות החלב, בין אם באופן טבעי או באופן תעשייתי, כפי שהוא מוכר לנו ממדפי הסופרמרקט. במקביל, בחרו קרן וגולן לעסוק ברעיון כיצד מתגבשת ומתעצבת צורה חזותית ומה הם מקורות ההשראה שמניעים את תהליך היצירה.

ואחרי ההקדמה בואו ניגש לעניינים:
קרן וגולן, בוגרי המחלקה לתקשורת חזותית של המכון הטכנולוגי חולון, יוצרים יחד משנת 2005 ומתמחים בעיצוב דברי דפוס, טיפוגרפיה, תדמית גרפית, עיצוב ספרים ועוד. בהיותם מעצבים גרפיים מוכשרים, הקשר שלנו נוצר כשהתחלנו את המסע שלנו לגיבוש הזהות החזותית של בית FeinCook עוד בראשית ימיו.
הבחירה לארח בטור הראשון את קרן וגולן הייתה לנו טבעית, כי בעצם "גיבוש" הוא נושא שמעסיק את כולנו כחלק מתהליך היצירה וחשבנו שיהיה מעניין לשתף אותם ואתכם בתהליכי גיבוש רעיון קולינרי ועיצובי משותף.

1

באחר צהריים אביבי בחרנו להזמין אותם לסטודיו ולהכין לאורחים שלנו טארט אפרסקים SousVide ופלאן יוגורט. ומאחר וב"גיבוש" עסקינן, הייתה זו הזדמנות נהדרת עבורנו לחקור את נושא הגיבוש בעולם הקולינרי. אנו בחרנו בתהליך התגבשותו של החלב והפיכתו לגבינה או יוגורט, כשאנו מצפים לראות ולחוות כיצד ייבחרו קרן וגולן לעסוק בנושא.
הפעלנו מוזיקה  והכנו את המצרכים למתכון .
קרן וגולן הצטרפו אלינו ליד משטח העבודה, שלפו שבלונות גרפיות שהכינו בסטודיו שלהם, והחלו לעבוד בטבעיות ובסקרנות עם חומרי הגלם שהיו במטבח שלנו: יוגורט, ביצים, קמח, אורז ועוד.
וכך התחלנו ביצירה משותפת ומסקרנת, המשכנו בשיחה נעימה ולבסוף טעמנו את הטארט ונהנינו להביט ביצירות החזותיות של אורחינו, שהתגבשו במהלך העבודה.

2.2

בזמן שהטארט בתנור הרשו לנו לספר לכם עוד פרטים על האורחים שלנו.
סטודיו קרן וגולן נולד לפני 9 שנים ב-2006. קרן וגולן באים מעולם העיצוב הפיזי: מעצבים ספרים, קטלוגים, תערוכות ומתפתחים גם לעולם הדיגיטלי.
לצד העבודה עם לקוחותיהם, הם יוזמים פרויקטים עצמאיים‫, כשהגדול שבהם הוא מגזין A5 שאותו הם מוציאים לאור יחד עם טלי גרין, ועוסק בכל פעם בנושא המסקרן אותם.
עם השנים כיוונו קרן וגולן את עבודתם לתחומים הקרובים לליבם והצליחו לגבש קהל לקוחות מהעולמות האהובים עליהם במיוחד: אמנות, תרבות וכמובן ‫- אוכל‫!
שני הלקוחות העיקריים שלהם כיום בתחום הקולינרי הם הוצאת ספרי האוכל Lunchbox, שהם מעצבי הבית שלה מיום הקמתה, וכמובן אנחנו – FeinCook, שנהנים מהכישרון שלהם כבר כמה שנים‫.

שאלנו את קרן וגולן ‫"איך אתם מגבשים פרויקט חזותי?"
"אנחנו עומדים מול הרכיבים, מודדים אותם, מריחים אותם, ממששים, לשים, מגיעים למשהו. נותנים לו לנוח, לתפוח, להתבשל ולהגיע למידת העשייה הנכונה. מתקנים תיבול. שמחים 🙂
וכן, לפעמים מגיעים עד לשלב התיבול ומבינים שצריך להתחיל הכל מהתחלה.
שמחנו שהזמנתם אותנו לעשייה משותפת בסטודיו, בחרנו להתמקד בחלק הראשון של תהליך גיבוש הקונספט, לשחק עם החומרים, להרגיש אותם ולצור מהם קומפוזיציות. היה כיף גדול!״

4

כאמור, אנו בחרנו מעולמנו לחקור את המושג "גיבוש" הדרך השלבים שעובר החלב בדרכו להפוך ליוגורט או לגבינה.גיבוש מתקיים על ידי חימום החלב לטמפרטורה הרצויה (בהתאם לסוג הגבינה), קירור החלב לטמפרטורה הרצויה, הוספת אנזים, לימון או מלח ומנוחה בתנאים של טמפרטורה, לחות ואיוורור מתאימים למשך כמה שעות כדי לקבל יוגורט או עד כמה שנים בכדי ליישן ולקבל גבינה כמו פרמזן למשל.
יוגורט מתגבש באמצעות שילוב של חלב ושני סוגי שמרים (כמו למשל אלו המשמשים בתהליך הכנת מחמצת לאפיית לחמים), ואילו גבינה מתגבשת על ידי הוספה של אנזימים שיוצרים תהליך כימי שנקרא קואגולציה של חלבונים.

אם אתם עדיין אתנו ולא הפחדנו אתכם עם מילים נפוחות ומקצועיות מידיי, אז הנה עוד כמה פרטים על תהליך גיבוש היוגורט:
תהליך יצור היוגורט (או הגבינה) מתבססים על הוספת חיידקים 'טובים', חיידקים אלו צורכים את הסוכר שבחלב ומפרישים חומצה לקטית כחלק מתהליך המטבוליזם שלהם.
יוגורט מיוצר אך ורק על ידי השילוב שני זני חיידקים מזופיליים: סטרפטוקוקוס טרמופילו (סStreptococcus) וקטובצילוס בולגריקוס. זנים אלו מקיימים ביניהם פעילות סינרגיסטית כשכל אחד מהם מפריש חומרים המסייעים לזן השני בתהליך ההחמצה של היוגורט. בנוסף להפרשת חומרים מסייעי גדילה החיידקים מפרישים גם ליפופוליסכרידים האחראים למרקם האופייני של היוגורט.
תהליך הכנת היוגורט מתחיל בחימום החלב לטמפרטורה של 38-46 מעלות צלזיוס, הוספת המחמצת הרצויה וזמן החמצה שבו החומציות מגיעה לסביבה של 4.6PH, קירור היוגורט וצריכתו. 

עוררנו בכם חשק להכין יוגורט בבית? נהדר! – קבלו מאיתנו מתכון ליוגורט ביתי.

5

הערב ירד, הטארט יצא מהתנור ומילא את הסטודיו בניחוחות משכרים, היצירות הגרפיות של קרן וגולן מונחות לפנינו, האווירה שמחה וחיובית – וזה היה הזמן המדויק לפרוס את הטארט, להתרווח בנחת וליהנות משילוב של חברה נהדרת וטעמים עשירים של חמיצות היוגורט העדינה עם טעם האפרסקים.
למתכון לטראט אפרסקים Sous Vide  ופלאן יוגורט.

נתראה בטור הבא 🙂

שלכם,
צוות FeinCook

6

 7

———–

מחפשים עוד מתכונים לשבועות? הכל כאן….

שתף:
Google+

תגובה אחת ל“גיבושון מאי 2015 :)”

השאירו תגובה

אנא מלא/י את הטופס וניצור איתך קשר בהקדם

captcha
* שדה חובה

לקבלת דיוור
אנא מלא/י את הטופס

captcha
* שדה חובה